Nutnost zateplení podkroví
Zateplování podkroví je často spojeno s jeho rekonstrukcí, která předchází použití podkrovních prostor jako obytných místností. Jak již bylo zmíněno, v takovém případě je zateplení zcela nezbytné, protože jinak by prostor prakticky nebylo možné vytopit a v létě naopak udržet přijatelné vnitřní klima. Kromě toho, že nezateplená střecha v zimě teplo propouští ven, totiž v létě naopak špatně brání jeho pronikání do interiéru. Ve spojení s vyšší vlhkostí, která je pro podkroví typická, tvoří teplo často téměř tropické klima, které je pro středoevropana nesnesitelné.
Pokud však hodláte podkroví rekonstruovat bez úmyslu využívat ho k bydlení, není tepelná izolace nezbytně nutná. Pokud je totiž náležitě zaizolována podlaha podkroví (neboli strop nižšího patra, které bude vytápěno) a tudíž nedochází k úniku tepla do podkrovních prostor, je možné se bez izolace podkroví a střechy obejít.
To ovšem neplatí v případě, že budete podkroví rozšiřovat. Tehdy pro vás platí zákonná povinnost řídit se vyhláškou, která platí pro novostavby a předepisuje alespoň minimální zateplení, a v rámci stavebního povolení je nutné prokázat, zda stavba toto splňuje. V tom případě určitě stojí za to zvážit, zda nebude s ohledem na možné budoucí využití podkroví jako obytných prostor ekonomicky výhodnější provést izolaci nad rámec povinné normy a vyhnout se tak pozdější opětovné rekonstrukci za účelem přizpůsobování prostoru požadavkům na obytný prostor.
Možnosti izolace střechy
Pokud se tedy s konečnou platností rozhodnete, že bude vaše podkroví sloužit jako obytné, můžete se pustit do plánování systému zateplení. Zde je třeba důrazně upozornit, že zateplování šikmé střechy patří k řemeslně i technologicky náročným úkolům a pokud je provedeno špatně, nejenže je neúčinné, ale může též dojít k poškození střechy (například pokud bude špatně provedena hydroizolaci, vlhkost se bude držet v krokvích). Případná oprava je potom nákladnější než samotné zateplení a obecně se doporučuje na zateplení střechy najmout kvalifikovanou odbornou firmu.
Pokud se přesto rozhodnete tuto konstrukční úpravu realizovat svépomoci, bez pomoci odborníka se stejně neobejdete, alespoň pokud má mít vaše úsilí a vynaložené prostředky žádaný efekt. Odborník totiž musí zhodnotit konstrukci vašeho krovu a střechy a na základě použit střešní krytině, rozteči a profilu krovních trámů a řadě dalších faktorů vám doporučit vhodný izolační materiál a jeho tloušťku.
Obecně doporučované hodnoty v rozmezí zhruba od 16 cm do 30 cm mocnosti tepelné izolace jsou totiž skutečně ryze orientační a jsou pro každý druh izolačního materiálu jiné.